Θεμελίωση του Νηπιαγωγείου «Ιωάννης Μ. Καρράς» στο Campus Ψυχικού

Οκτ 24, 2013
Την Τρίτη, 2 Ιουλίου 2013, έγινε στο campus Ψυχικού η θεμελίωση του Νηπιαγωγείου «Ιωάννης Μ. Καρράς» του Ελληνοαμερικανικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος.

Το «θεμέλιο λίθο» έθεσαν η κ. Φωτεινή Λιβανού και η κ. Αλεξάνδρα Βουρέκα-Πεταλά, δωρήτριες του Νηπιαγωγείου, που είναι αφιερωμένο στη μνήμη του πατέρα τους Ιωάννη Καρρά, παλαιού μαθητή και μεγάλου δωρητή του Κολλεγίου.

Για το νέο αυτό έργο εκπαιδευτικής-μορφωτικής υποδομής του ΕΕΙ, τον υποδειγματικό αρχιτεκτονικό σχεδιασμό του και τα ιδιαίτερα παιδαγωγικά χαρακτηριστικά του που το καθιστούν Πρότυπο προσχολικής παιδείας, μίλησε ο Αλέξανδρος Κ. Σαμαράς, Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου του Ελληνοαμερικανικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος.

Το Νηπιαγωγείο «Ιωάννης Μ. Καρράς» (το οποίο θα έχει δύο τάξεις: προνηπιακή με 154 παιδιά και νηπιακή με 154 παιδιά) προγραμματίζεται να αρχίσει να λειτουργεί το φθινόπωρο του 2014.

Η αρχιτεκτονική μελέτη, σχεδίαση και επίβλεψη του έργου είναι προσφορά μελών της Κολλεγιακής οικογένειας.