Τα Nέα μας

Καλλιτεχνική έκθεση των μαθητών του Δημοτικού Κολλεγίου Ψυχικού

Μαϊ 21, 2021

Έκθεση με ατομικά και ομαδικά έργα μαθητών του Δημοτικού Κολλεγίου Ψυχικού από το 2011 έως και σήμερα παρουσιάζεται στο εξωτερικό αίθριο του Λατσείου Διδακτηρίου. Στο πλαίσιο των Εικαστικών Δράσεων, οι μαθητές όλων των τάξεων του Σχολείου έρχονται σε επαφή με την ιστορία της Τέχνης, τα σύγχρονα καλλιτεχνικά κινήματα και το έργο μεγάλων ζωγράφων και ποιητών και αποτυπώνουν τις δικές τους ιδέες στα έργα τους, ως αποτέλεσμα μιας βιωματικής, συμμετοχικής διαδικασίας διαλόγου. Η διαδικασία αυτή αποτελεί συνέχεια του οράματος του μεγάλου δασκάλου Μάρκου Κυνηγού και συμπυκνώνεται στη φράση του: «Μαθαίνουμε ότι ζούμε και όχι ότι μας διδάσκουν».

Την έκθεση επιμελήθηκαν οι δασκάλες του Τμήματος Εικαστικών Δράσεων του Δημοτικού Κολλεγίου Ψυχικού Ελένη Δαμοπούλου και Μαρία Καχραμάνογλου.

Στόχοι των Εικαστικών Δράσεων είναι τα παιδιά:

• Να προσεγγίσουν τις διαθεματικές ενότητες με ερευνητική διάθεση, αναγνωρίζοντας τις ευρύτερες διαστάσεις της Τέχνης, μέσω ατομικών ή ομαδικών δραστηριοτήτων.
  • Να διερευνήσουν τις έννοιες της σύνθεσης και του χώρου με τη δημιουργία τρισδιάστατων κατασκευών με μεικτά υλικά.
  • Να κατανοήσουν τη σημασία των αξιών πάνω στις οποίες βασίζεται το Σχολείο.
  • Να καλλιεργήσουν περιβαλλοντική συνείδηση μέσω της Τέχνης με την επαναχρησιμοποίηση και ανακύκλωση υλικών.
  • Να αναπτύξουν κριτική σκέψη πάνω στο προσωπικό τους έργο, καθώς και τεχνικές αυτοαξιολόγησης.
  • Να αναπτύξουν τη συναισθηματική νοημοσύνη τους, την αυτενέργεια, την ενσυναίσθηση και την αυτοπεποίθησή τους.