Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο
ΠΑΡ
ΩΡΑ: 08:30 ΠΜ - 03:00 ΜΜ

Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο

Tο Γυμνάσιο και το Γενικό Λύκειο του Κολλεγίου Αθηνών, το Γυμνάσιο και το Γενικό Λύκειο του Κολλεγίου Ψυχικού, σε συνεργασία με το Ίδρυμα Μαριάννα Β. Βαρδινογιάννη, διοργανώνουν διήμερο Πανελλήνιο Συνέδριο για μαθητές Γυμνασίων και Γενικών Λυκείων με θέμα:

«Διάλογος ή σύγκρουση πολιτισμών;

Με αφορμή το ορόσημο των 2.500 χρόνων

από τη μάχη των Θερμοπυλών και τη ναυμαχία της Σαλαμίνας»

Το Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο θα διεξαχθεί την Πέμπτη, 11 και την Παρασκευή, 12 Φεβρουαρίου 2021, 8:30-15:00. Λόγω των πρωτοφανών συνθηκών της εξελισσόμενης πανδημίας του νέου κορωνοϊού Covid-19 και για την προστασία της υγείας όλων των συμμετεχόντων, το Συνέδριο θα διεξαχθεί εξ ολοκλήρου διαδικτυακά.

Το Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο εντάσσεται στις επίσημες εκδηλώσεις για το «Επετειακό Έτος: Θερμοπύλες-Σαλαμίνα 2020», που τελεί υπό την αιγίδα της Α.Ε. της Προέδρου της Δημοκρατίας, Κατερίνας Σακελλαροπούλου.

Για περισσότερες πληροφορίες και εγγραφή σχολείων ως εισηγητών ή ως παρατηρητών: