no-image
ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ:
COLLEGE (CHOREMI THEATER), 15 STEPHANOU DELTA STREET, PSYCHICO

5o Συνέδριο Βιοχημείας και Φυσιολογίας της Άσκησης

H Ελληνική Εταιρεία Βιοχημείας και Φυσιολογίας της Άσκησης (ΕΕΒΦΑ, www.eevfa.gr) σε συνεργασία με τη Σχολή Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του Πανεπιστημίου Αθηνών και το Τμήμα Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του Ελληνοαμερικανικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος (Κολλέγιο Αθηνών-Κολλέγιο Ψυχικού), διοργανώνουν το

5ο Συνέδριο Βιοχημείας και Φυσιολογίας της Άσκησης

6 και 7 Νοεμβρίου 2015

Στις εγκαταστάσεις του Κολλεγίου Αθηνών στο Ψυχικό (αίθουσα Χωρέμη)

Στόχος - Θεματολογία

Στόχος του Συνεδρίου είναι η ενημέρωση για τα επίκαιρα επιστημονικά επιτεύγματα στην βιοχημεία και φυσιολογία της άσκησης, συμπεριλαμβανομένων των νέων εξελίξεων στις συνδυαστικές προσεγγίσεις (όπως άσκηση και διατροφή, άσκηση και φαρμακευτική αγωγή), στις νέες μεθόδους μέτρησης και αξιολόγησης, καθώς και στις προπονητικές εφαρμογές. Το Συνέδριο περιλαμβάνει κεντρικές ομιλίες και στρογγυλές τράπεζες από διεθνώς αναγνωρισμένους επιστήμονες της Ελλάδας και του εξωτερικού, συνεδρίες με προφορικές και αναρτημένες ανακοινώσεις, καθώς και φροντιστήρια με πρακτική εξάσκηση σε εξειδικευμένες μετρήσεις με έμφαση στην πρακτική διδασκαλία.

Κύριες θεματικές ενότητες

Βιοχημεία και Μοριακή Βιολογία της Άσκησης, Φυσιολογία της Άσκησης,

Προπονητικές Εφαρμογές στον Αθλητισμό, Κλινική Εργοφυσιολογία: άσκηση και υγεία

Φροντιστήρια

1.Μέτρηση και Αξιολόγηση της Συγκέντρωσης Γαλακτικού στο Αίμα

2.Υπερηχογραφική Απεικόνιση Καρδιακού και Σκελετικού μυ

3.Σύγχρονες προσεγγίσεις στην Καρδιοαναπνευστική Αποκατάσταση

Στρογγυλές τράπεζες

1.Εφαρμογές Διαλειμματικής Άσκησης Υψηλής Έντασης στον Αθλητισμό και στην Αποκατάσταση Ασθενών

2.Το Γαλακτικό ως Δείκτης Αξιολόγησης στον Αθλητισμό: Μύθοι και Αλήθειες

Προσκεκλημένος ομιλητής

Οι κεντρικές ομιλίες τους συνεδρίου θα παρουσιαστούν από τον διακεκριμένο Kαθηγητή Μυϊκής Φυσιολογίας και Βιομηχανικής

Per Aagaard (Πανεπιστήμιο Southern Denmark)

1. Use of exercise training to reverse age-related changes in neuronal function and skeletal muscle morphology

2. Effects of resistance training on endurance capacity in top level athletes

Υποβολή περιλήψεων

Οι εργασίες πρέπει να υπάγονται σε μια από τις παραπάνω θεματικές ενότητες του συνεδρίου και θα κατατίθενται ηλεκτρονικά σύμφωνα με τις οδηγίες που υπάρχουν στην ιστοσελίδα της ΕΕΒΦΑ www.eevfa.gr. Καταληκτική ημερομηνία για την υποβολή περιλήψεων είναι το Σάββατο 10 Οκτωβρίου 2015. Για περισσότερες πληροφορίες, παρακολουθήστε τις ανακοινώσεις μέσω του [email protected] ή επισκεφθείτε την ιστοσελίδα της εταιρείας www.eevfa.gr.

­___________________________________________________________________________________________________________

O Πρόεδρος της

Ελληνικής Εταιρείας Βιοχημείας και Φυσιολογίας της Άσκησης