Προσωπικότητα του μήνα- Co-founder of Google Maps

Μαρ 23, 2022
Στο πλαίσιο επεξεργασίας της Διαθεματικής Ενότητας Έρευνας «Πού βρισκόμαστε στο χώρο και τον χρόνο», με κεντρική ιδέα «Οι χώροι μπορούν να χρησιμοποιηθούν με δημιουργικούς τρόπους», οι μαθητές των τμημάτων Δελφίνι, Συναγρίδα και Τσιπούρα είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την παρουσίαση του κ. Lars Rasmussen, computer scientist και co-founder της Google Maps. Ο κ. Rasmussen, μας μίλησε για τους χάρτες και για το πώς αυτοί εξελίχθηκαν κατά τη διάρκεια των ετών, φτάνοντας στη σημερινή ψηφιακή τους μορφή. Οι μαθητές διάλεξαν αγαπημένους τους προορισμούς και «ταξίδεψαν» σε αυτούς μέσα από την εφαρμογή της Google. Τέλος, μέσα από την εφαρμογή, οι μαθητές θέλησαν να «ταξιδέψουν» ως την μακρινή Ουκρανία και να στείλουν το δικό τους μήνυμα αγάπης και ειρήνης, τραγουδώντας το “Imagine” του John Lennon!

Οι μαθητές μέσα από την παραπάνω διαδικασία εξάσκησαν δεξιότητες αυτοδιαχείρισης (Self- management skills) και επικοινωνίας (Communication skills). Τον ευχαριστούμε θερμά!