Το τμήμα "Λαβράκι" ερευνά τη δημιουργία των πλοίων με τη βοήθεια ενός ναυπηγού

Απρ 5, 2021

Στο πλαίσιο της Διαθεματικής Ενότητας Έρευνας «Πού βρισκόμαστε στον χώρο και στον χρόνο», οι μαθητές του τμήματος «Λαβράκι» είχαν την ευκαιρία να επικοινωνήσουν με έναν γονέα – ναυπηγό που βρισκόταν σε ναυπηγείο στην Κίνα, μέσω της πλατφόρμας Microsoft Teams. Συγκεκριμένα, οι μαθητές εξάσκησαν τις κοινωνικές δεξιότητες και τις δεξιότητες σκέψης τους (Social skills, thinking skills) και θέλησαν να μάθουν πώς γίνεται η σχεδίαση και η υλοποίηση των πλοίων. Στη συνέχεια, ο γονέας - ναυπηγός, χρησιμοποιώντας κατάλληλο οπτικοακουστικό υλικό και με ξενάγηση στον χώρο ενός πλοίου και του ναυπηγείου, κατάφερε να απαντήσει στα ερωτήματα των παιδιών.

Οι απορίες τους ήταν πολλές (Πώς βάφεται ένα πλοίο, πόσο χρόνο χρειάζεται για να φτιαχτεί ένα πλοίο, πόσο δύσκολη είναι η δουλειά του ναυπηγού). Ήταν πραγματικά μοναδική εμπειρία για όλους μας!!!
Τον  ευχαριστούμε πολύ!