Τα Νέα μας

Αποτελέσματα Μαθητικού Διαγωνισμού Ερμηνευτικής Ανάγνωσης Λογοτεχνικών Κειμένων

Μαρ 9, 2023

Την Τρίτη, 7 Μαρτίου και την Τετάρτη, 8 Μαρτίου 2023 πραγματοποιήθηκε με πολύ μεγάλη επιτυχία ο Διαγωνισμός Ερμηνευτικής Ανάγνωσης Λογοτεχνικών Κειμένων, που συνδιοργάνωσε το Λύκειο Κολλεγίου Αθηνών με το Λύκειο Κολλεγίου Ψυχικού σε συνεργασία με τη ΔΔΕ Β΄ Αθήνας και απευθύνεται σε μαθητές όλων των τάξεων του Λυκείου.

Το θέμα του φετινού Διαγωνισμού ήταν «Η Μικρασιατική Καταστροφή στη Λογοτεχνία».

Κατά την πρώτη φάση του Διαγωνισμού εκατόν έξι μαθητές από τριάντα δημόσια και ιδιωτικά σχολεία της Αττικής παρουσίασαν ενώπιον κριτικής επιτροπής, που αποτελείτο από τους Καθηγητές Συμβούλους των σχολείων που συμμετείχαν στον Διαγωνισμό, τα ποιήματα που είχαν επιλέξει.

Ειδικότερα στον Διαγωνισμό Ερμηνευτικής Ανάγνωσης έλαβαν μέρος τα ακόλουθα σχολεία:

1. 1ο ΓΕΛ Νέου Ψυχικού
  2. Πρότυπο ΓΕΛ Αναβρύτων
  3. ΓΕΛ Φυλής
  4. Λύκειο του Αμερικανικού Κολλεγίου Ελλάδος - Pierce College
  5. ΓΕΛ Ψυχικού
  6. Αναξαγόρειο ΓΕΛ Ν. Ερυθραίας
  7. Λύκειο Ελληνογαλλικής Σχολής Πειραιά Jeane D' Arc
  8. 7ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Χαλανδρίου
  9. Λύκειο του Εκπαιδευτικού Οργανισμού ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗ
  10. Ιδιωτικό Λύκειο Εκπαιδευτηρίων Γ. ΜΑΛΛΙΑΡΑ
  11. 6ο ΓΕΛ Αμαρουσίου
  12. Λύκειο των Εκπαιδευτηρίων Καίσαρη
  13. Λύκειο των Εκπαιδευτηρίων Αυγουλέα - Λιναρδάτου
  14. 1ο ΓΕΛ Κηφισιάς
  15. Πρότυπο ΓΕΛ Αγίων Αναργύρων
  16. Πρότυπο ΓΕΛ Βαρβακείου Σχολής
  17. 1ο ΓΕΛ Παπάγου
  18. 2ο ΓΕΛ Πεύκης
  19. Ιδιωτικό ΓΕΛ «Νέα Παιδεία»
  20. Λύκειο των Εκπαιδευτηρίων Δούκα
  21. 4ο ΓΕΛ Ν. Ιωνίας
  22. 6ο ΓΕΛ Ν. Ιωνίας
  23. Γενικό Εκκλησιαστικό Λύκειο Ριζαρείου Σχολής
  24. 1ο ΓΕΛ Αγίας Παρασκευής
  25. 2o ΓΕΛ Αγίας Παρασκευής
  26. 3o ΓΕΛ Αγίας Παρασκευής
  27. 1ο ΓΕΛ Χολαργού
  28. Ιδιωτικό Λύκειο - Κολλέγιο Ψυχικού
  29. Ιδιωτικό Ισότιμο Λύκειο - Κολλέγιο Αθηνών

Το Λύκειο της Ελληνογαλλικής Σχολής Saint Joseph ολοκλήρωσε την πρώτη φάση του Διαγωνισμού με την παρουσίαση ενιαίου κειμένου από την ομάδα των μαθητών του.

Οι δεκαπέντε μαθητές που συγκέντρωσαν την υψηλότερη βαθμολογία προκρίθηκαν στη δεύτερη φάση του Διαγωνισμού και παρουσίασαν τα κείμενά τους ενώπιον κριτικής επιτροπής που αποτελείτο από τις κυρίες Καίτη Διαμαντάκου, Καθηγήτρια στο Τμήμα Θεατρικών Σπουδών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, την Τζένη Μπότση, Ηθοποιό και Χρύσα Σπυροπούλου, Φιλόλογο, Συγγραφέα και Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου Φιλολόγων στο 2ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής.

Οι τρεις μαθητές που διακρίθηκαν και έλαβαν βραβείο είναι οι ακόλουθοι:

Βασιλαντωνάκης Ιωάννης: 1ο Βραβείο (Λύκειο Ελληνογαλλικής Σχολής Πειραιά Jeane D' Arc)

Καρπούζου Κλειώ: 2ο Βραβείο (Λύκειο των Εκπαιδευτηρίων Αυγουλέα - Λιναρδάτου)

Γεωργιάκος Αθανάσιος: 3ο Βραβείο (Ιδιωτικό Λύκειο των Νέων Εκπαιδευτηρίων Γ. Μαλλιάρα)

Οι ακόλουθοι δώδεκα μαθητές έλαβαν Έπαινο:

Αλιβάνογλου Ευδοξία (Ιδιωτικό Λύκειο των Νέων Εκπαιδευτηρίων Γ. Μαλλιάρα)

Βεκρή Κωνσταντίνα (Κολλέγιο Ψυχικού)

Βέλλιου Φωτεινή (Λύκειο Ελληνογαλλικής Σχολής Πειραιά Jeane D' Arc)

Βιδάλη Αγγελική (1ο ΓΕΛ Ν. Ψυχικού)

Βλαχαντώνη Γεωργία (Ιδιωτικό ΓΕΛ «Νέα Παιδεία»)

Ματουκά Μαρία (1ο ΓΕΛ Κηφισιάς)

Μότσου Ευτυχία (1ο ΓΕΛ Ν. Ψυχικού)

Μπαντή Ζωή (Λύκειο των Εκπαιδευτηρίων Καίσαρη)

Προκοπίου Λουκάς (Γενικό Εκκλησιαστικό Λύκειο Ριζαρείου Σχολής)

Σαλβάνου Αγάπη (Λύκειο Αμερικανικού Κολλεγίου Ελλάδος-Pierce College)

Σερεμετάκη Όλγα (1ο ΓΕΛ Χολαργού)

Τσομώκος Άρης - Παναγιώτης (Κολλέγιο Αθηνών)

Θερμά συγχαρητήρια στις βραβευθείσες και τους βραβευθέντες αλλά και σε όλους όσοι έλαβαν μέρος στον Διαγωνισμό για την εξαιρετική απόδοση των λογοτεχνικών κειμένων που παρουσίασαν!

Την εκδήλωση πλαισίωσε με πρωτότυπη μουσική σύνθεσή του ο Διασχολικός Προϊστάμενος Μουσικής, κ. Στέφανος Τσοκάκης. Συμμετείχαν οι μαθητές του Γυμνασίου Κολλεγίου Αθηνών, Φωτεινή Μπούρα και Σπύρος Τσοκάκης και η μαθήτρια του Λυκείου Κολλεγίου Ψυχικού, Καλή Λιβήρ - Ραλλάτου.