Τα Νέα μας

Ομιλία του Προέδρου της Ελληνικής Εταιρείας Λοιμώξεων Π. Γαργαλιάνου

Νοε 3, 2020

Στο πλαίσιο της σειράς μέτρων που έχουν ληφθεί από το Σχολείο μας για την αντιμετώπιση της πανδημίας αλλά και για την έγκυρη και υπεύθυνη ενημέρωση της Κολλεγιακής κοινότητας, την Τρίτη, 3 Νοεμβρίου και ώρα 7 μ.μ., μεταδόθηκε μέσω της ιστοσελίδας του Κολλεγίου (www.haef.gr) και της επίσημης σελίδας μας στο facebook @AthensPsychicoCollege, ομιλία του κ. Παναγιώτη Γαργαλιάνου-Κακολύρη, Παθολόγου – Λοιμωξιολόγου, Διευθυντή της Παθολογικής Λοιμωξιολογικής Κλινικής στο Ιατρικό Κέντρο Αθηνών, Προέδρου της Ελληνικής Εταιρείας Λοιμώξεων, μέλους της Εθνικής Επιτροπής Εμπειρογνωμόνων για την πανδημία COVID-19, με τίτλο: «Νόσος COVID-19: Ποιες είναι οι συνέπειες για το σχολείο και την κοινωνία και τι μας επιφυλάσσει το μέλλον;»

Ακολούθησε συζήτηση με τον κ. Αντώνιο Μακρή, Παιδίατρο, Υπεύθυνο της Ιατρικής Υπηρεσίας του Κολλεγίου, κατά την οποία τέθηκαν ερωτήσεις των Συλλόγων Γονέων και των Διευθύνσεων των σχολικών μονάδων του ΕΕΙ, σχετικά με τα νέα δεδομένα της νόσου COVID-19 στο χώρο των σχολείων και στην κοινωνία.

Χαιρετισμό απηύθηνε ο Διευθυντής/President του Κολλεγίου Αθηνών, Ακαδημαϊκός, Καθηγητής κ. Κώστας Συνολάκης.