Τα Νέα μας

Διάκριση μαθητών και μαθητριών στον Διαγωνισμό CanSat 2023 - Βραβείο Best Outreach Prize

Μαϊ 2, 2023

Ο Διαγωνισμός CanSat in Greece είναι ένας Πανελλήνιος Διαγωνισμός Διαστημικής, στον οποίο συμμετέχουν ομάδες που διαγωνίζονται στον σχεδιασμό και την κατασκευή ενός CanSat, ενός, δηλαδή, μικρού δορυφόρου που είναι ειδικά σχεδιασμένος για εκτόξευση στην ατμόσφαιρα.

Η ομάδα SALT (Satelite for Advanced Landing Technologies) του Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών, ύστερα από προσπάθεια 8 μηνών, προκρίθηκε στην τελική φάση του διαγωνισμού, όπου και κατέκτησε το Βραβείο Best Outreach Prize.

Στην ομάδα συμμετέχουν οι μαθητές και μαθήτριες της Α΄ Λυκείου Ο.-Δ. Αναγνωστάκης, Σ.-Ν. Αντωνιάδης, Σ.-Μ. Αντωνιάδου, Π. Μπελεξή, Ν.-Ε. Σκεύης, Β. Τρικκαλίδης, Γ. Χαΐνης και Δ. Χρυσικός.  Υπεύθυνος καθηγητής είναι ο κ. Ξ. Ραφιός, εκπαιδευτικός Φυσικών Επιστημών στο Λύκειο του Κολλεγίου Αθηνών.

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές και τις μαθήτριες για τη διάκρισή τους, καθώς και στον υπεύθυνο καθηγητή κ. Ξ. Ραφιό!