Τα Νέα μας

IB DP Visual Arts Επίσκεψη στο Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης του Ιδρύματος Βασίλη και Ελίζας Γουλανδρή

Απρ 15, 2022

Οι μαθητές του Visual Arts του International Baccalaureate Diploma Programme επισκέφθηκαν το Σάββατο, 19 Μαρτίου 2022 το Ίδρυμα Βασίλη & Ελίζας Γουλανδρή στο κέντρο της Αθήνας. Η συλλογή του Ιδρύματος Βασίλη & Ελίζας Γουλανδρή είναι από τις σημαντικότερες ιδιωτικές συλλογές που δημιουργήθηκαν κατά το δεύτερο μισό του 20ού αιώνα. Επίσης, το Ίδρυμα φιλοξενεί περιοδικές εκθέσεις, εκπαιδευτικά προγράμματα και πολιτιστικές εκδηλώσεις, αξιοποιώντας σύγχρονες μουσειακές εφαρμογές στον χώρο της νεότερης και σύγχρονης τέχνης. Οι μαθητές περιηγήθηκαν με την καθοδήγηση ξεναγών, προκειμένου να γνωρίσουν από κοντά τον κόσμο της τέχνης και της επιμέλειας εκθέσεων, όπως ορίζει το μάθημα τους. Την επίσκεψη οργάνωσαν οι καθηγήτριες του μαθήματος Visual Arts, κ. Β. Καρβούνη και κ. Μ. Παπαναστασίου.