Τα Νέα μας

Δράσεις για την Ανακύκλωση στο Σχολείο μας

Δεκ 27, 2021

Από την έναρξη του σχολικού έτους 2021-2022, οι μαθητές Λυκείου του Κολλεγίου Γιώργος Χαϊδεμένος, Διονύσης Λιβανός και Γιάννος Στεργίου σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Κοινωνικής Πρόνοιας και Διαφορετικότητας έχουν πραγματοποιήσει συνολικά έξι παρουσιάσεις στις μαθητικές κοινότητες των Δημοτικών, των Γυμνασίων και των Λυκείων, αναλύοντας τις προσπάθειες ανακύκλωσης χαρτιού που γίνονται στο Σχολείο μας. Οι μαθητές του Κολλεγίου τούς έθεσαν πολλές ερωτήσεις και ενεργοποιήθηκαν για να στηρίξουν την προσπάθεια. Οι παρουσιάσεις αυτές εντάσσονται στο πλαίσιο των προσπαθειών ευαισθητοποίησης της μαθητικής κοινότητας και της ευρύτερης Κολλεγιακής οικογένειας για την αναγκαιότητα και την αξία της ανακύκλωσης και κυρίως της ανακύκλωσης χαρτιού που είναι και το βασικό απόρριμμα ενός σχολείου.

Το Κολλέγιο ήταν πάντοτε ενεργό και ευαισθητοποιημένο σε θέματα Περιβάλλοντος. Η επανεκκίνηση για ανακύκλωση έγινε το σχολικό έτος 2020-2021 με δράσεις για την ευαισθητοποίηση των Δεκαπενταμελών Συμβουλίων των σχολικών μονάδων του Κολλεγίου. Η προσπάθεια αυτή συνεχίσθηκε και εφέτος με τις ομιλίες των τριών μαθητών αλλά και με τη δημιουργία μικρότερων ομάδων μαθητών ανακύκλωσης σε κάθε σχολική μονάδα. Ελπίζουμε η προσπάθεια αυτή να συνεχισθεί και τα επόμενα χρόνια.