Τα Νέα μας

Ομιλία του Υπεύθυνου Ιατρικής Υπηρεσίας ΕΕΙ, ιατρού Α. Μακρή για την πανδημία και τον εμβολιασμό

Οκτ 15, 2021

Ο Υπεύθυνος της Ιατρικής Υπηρεσίας του Κολλεγίου Αθηνών, παιδίατρος κ. Αντώνιος Μακρής πραγματοποίησε ομιλία με τίτλο «COVID-19: Πανδημία και Εμβολιασμός» που παρακολούθησαν διαδικτυακά οι μαθητές του Σχολείου.

Ο κ. Μακρής μίλησε, μεταξύ άλλων, για όλα τα μέτρα που είχαν ληφθεί στο Κολλέγιο ήδη από το προηγούμενο ακαδημαϊκό έτος για τον περιορισμό της διασποράς του νέου κορωνοϊού και έκανε μια ιστορική αναδρομή σε άλλες πανδημίες της ανθρωπότητας και πώς αυτές αντιμετωπίσθηκαν.

Παράλληλα, μίλησε για το κυρίαρχο στέλεχος της νόσου COVID-19 σήμερα παγκοσμίως που είναι η παραλλαγή Δέλτα, η οποία μεταδίδεται και σε παιδιά.

Όπως τόνισε, οι τρόποι με τους οποίους μπορούμε να προστατευθούμε από τον νέο κορωνοϊό και τις όποιες παραλλαγές του εμφανισθούν στο μέλλον είναι η τήρηση των μέτρων προστασίας αλλά και το εμβόλιο, που προστατεύει από σοβαρή νόσηση.

Παρακολουθήστε ολόκληρη την ομιλία εδώ: