Εορτασμός της Διεθνούς Ημέρας Γαλλοφωνίας από το Τμήμα Γαλλικών Δημοτικού Κ.Ψ.

Απρ 21, 2021

Η Διεθνής Ημέρα Γαλλοφωνίας καθιερώθηκε το 1998. 500 εκατομμύρια άνθρωποι σ' όλο τον κόσμο γιορτάζουν στις 20 Μαρτίου τους δεσμούς τους με τη Γαλλία, μέσω της γαλλικής γλώσσας.

Φέτος, οι  καθηγήτριες της  γαλλικής γλώσσας του σχολείου μας, γιόρτασαν την ημέρα αυτή μαζί με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Ε και ΣΤ  τάξης διαδικτυακά, μέσα από ποικίλες, ευχάριστες και διδακτικές δραστηριότητες: προβολή βίντεο και διαδραστικών δραστηριοτήτων, παιχνίδια, κατασκευή puzzle online.

Στόχος η ενίσχυση της δημιουργικότητας των μαθητών,  η εφαρμογή των γνώσεών τους στη γαλλική γλώσσα με διασκεδαστικό τρόπο και η εξοικείωση τους με τις αξίες της πολυγλωσσίας, της ελευθερίας και του σεβασμού των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.