Διακρίσεις

Διακρίσεις στους Μαθηματικούς Διαγωνισμούς 2006-2007

I. Επιτυχόντες μαθητές στον μαθητικό διαγωνισμό «ΘΑΛΗΣ»
Σχ Έτους 2006-2007 , που διοργανώθηκε από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία:

ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ ΑΠΟ ΤΗ Β΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
Γεωργίου Ανδ., Γκόλιας Κων., Δασκαλάκης Γ., Δριτσόπουλος Αλ., Ζακάρ Ν., Θεοδωροπούλου Ν., Θεοδωράκη Γ., Κελέσογλου Μιχ., Κριτσωτάκη Μ., Κωστούρος Θ., Λιβιεράτος Φίλ., Λουριδά Αφρ., Μαργέλης N., Μπενέτου Χρ., Μυλωνά Έλλη, Οικονόμου Γ., Παπαθανάση Ιφ., Παπαϊωάννου Αλ., Παραδεισιάδης Γ., Περαντώνη Ειρ., Πρελορέντζος Γ., Προκοπάκη Ερ., Σακέλης Μ., Σταθοπούλου Ελ., Τόμπλερ Κων, Τσαρέας Αθ., Χαλκιάς Μιχ.

ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ ΑΠΟ ΤΗ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
Αγγελικόπουλος Σπ., Αρματά Ηλιάνα, Βασιλικιώτη Τατιάνα, Γραμματοπούλου Μαρ., Θεοδόσης Αντ., Θεολογίτης Κων., Λαμπροπούλου Έλ., Λυραντζάκης Δημ., Λύρης Θεοδ., Μάντζος Αργ., Μαστρόκαλος Άρ., Μπαρμπαρή Μυρτώ, Ντερβάκος Γρηγ., Οικονόμου Αρ., Πάντος Π., Πλεμμένος Γ., Ποτήρη Εβ., Ρούνη Άννα-Μαρία, Σπυροπούλου Ηρώ, Σταθίου Χρ.
Ταλιουράκη Αγγ.

ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ ΑΠΟ ΤΗN Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ
Αδαμόπουλος Χρ., Αναγνωστόπουλος Κων., Γιατράς Ν., Ζάρκος Παν., Καζαντζής Δημ., Μαυρογορδάτος Θεμ., Μέγας Βασ., Μιχαλόπουλος Γ., Μπιτσάκη Τ., Μπολέτη Όλγα , Παπαδημητρίου Δημ., Παππέλης Κων., Πετρόχειλος Γ., Στυλιανίδου Μ., Τόμπλερ Ρωμ.

ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ ΑΠΟ ΤΗN Β΄ΛΥΚΕΙΟΥ
Δεδούση Ειρ., Διακοσάββας Μιχ., Παναγιωτόπουλος Φ., Σαββάλα Θ., Σαββίδης Αμβρ., Σταμπούλογλου Τ., Στασινόπουλος Γ.

ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ ΑΠΟ ΤΗN Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ
Λαμπρόπουλος Λ., Μπουντάς Νικ., Σαββάλας Κων.

II. Επίσημα αποτελέσματα Μαθηματικού Διαγωνισμού AMC-8

Η ομάδα της Β΄ Γυμνασίου του Κολλεγίου Αθηνών είχε ιδιαίτερα ικανοποιητική απόδοση στον Αμερικανικό διαγωνισμό ΑΜC-8 , με αποτέλεσμα να της απονεμηθεί το Certificate of Merit , ενώ σε 5 μαθητές της ομάδας απονεμήθηκε Ηοnor Roll , καθώς απήντησαν σωστά σε 17 τουλάχιστον από τις 25 ερωτήσεις που περιελάμβανε ο διαγωνισμός.

Οι μαθητές αυτοί είναι :Κελέσογλου Μιχ. , Λιβιεράτος Φίλ., Οικονόμου Γ. Παραδεισιάδης Γιάννης και Φωτίου Σοφοκλής.

III. ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ << Ο ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ >> ΤΗΣ Ε.Μ.Ε.

Οι παρακάτω μαθητές Γυμνασίου - Λυκείου του Κολλεγίου Αθηνών επέτυχαν στο διαγωνισμό <<Ο Ευκλείδης>> της Ε.Μ.Ε. και θα διαγωνιστούν το ερχόμενο Σάββατο 24/2/2007 στο διαγωνισμό <<Ο Αρχιμήδης>>, που θα διεξαχθεί στο κτίριο του Νέου Χημείου, οδ. Ναυαρίνου 13Α, μεταξύ Μαυρομιχάλη και Χαρ. Τρικούπη στις 09:00-12:00π.μ.

Β' Γυμνασίου:
Κελεσόγλου Μιχ., Λουριδά Αφρ., Περαντώνη Ειρ., Τσαρέας Αθ.

Γ' Γυμνασίου:
Λαμπροπούλου Ελ., Μαστρόκαλος Άρης, Οικονόμου Αρ., Σπυροπούλου Ηρώ.

Α' Λυκείου:
Καζαντζής Δημ., Κιτρομηλίδης Μ., Μέγας Β., Παπαδηνητρίου Δημ., Παππέλης Κων., Τόμπλερ Ρωμανός.

Β' Λυκείου:
Δεδούση Ε., Σαββίδης Αμβρ.

Γ' Λυκείου
Λαμπρόπουλος Λεων., Μπουντάς Ν.

Την Κυριακή 25-2-06 και ώρα 11:00 π.μ., στη διάρκεια επίσημης τελετής στη Μεγάλη Αίθουσα Τελετών του Πανεπιστημίου Αθηνών, η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία βράβευσε τους μαθητές που πρώτευσαν στους διαγωνισμούς:

<<Ευκλείδης>>, για τους διακριθέντες στα όρια του Ν. Αττικής μαθητές και

<<Αρχιμήδης>>, για τους διακριθέντες στην Επικράτεια μαθητές.

Ακολουθεί κατάλογος με τα ονόματα των μαθητών του Κολλεγίου Αθηνών που τιμήθηκαν στην παραπάνω εκδήλωση:

AΡΧΙΜΗΔΗΣ ΜΕΓΑΛΩΝ ( παιδιά ηλικίας άνω των 15.5 ετών)

ΣΑΒΒΙΔΗΣ ΑΜΒΡΟΣΙΟΣ (2ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΒΡΑΒΕΙΟ)
ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (2ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΒΡΑΒΕΙΟ)
MΠΟΥΝΤΑΣ ΝΙΚ. (2ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΒΡΑΒΕΙΟ)
ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ( 3ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΒΡΑΒΕΙΟ)
ΠΑΠΠΕΛΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ ( 3ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΒΡΑΒΕΙΟ)

AΡΧΙΜΗΔΗΣ ΜΙΚΡΩΝ ( παιδιά ηλικίας κάτω των 15.5 ετών)

ΚΕΛΕΣΟΓΛΟΥ ΜΙΧ.(2ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΒΡΑΒΕΙΟ)
ΤΣΑΡΕΑΣ ΑΘ. (2ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΒΡΑΒΕΙΟ)

ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ ΛΥΚΕΙΟΥ

Γ’ΛΥΚΕΙΟΥ

ΜΠΟΥΝΤΑΣ ΝΙΚ.( 1ο ΒΡΑΒΕΙΟ)
ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΣ ΛΕΩΝ. ( 1ο ΒΡΑΒΕΙΟ)

Β’ΛΥΚΕΙΟΥ

ΣΑΒΒΙΔΗΣ ΑΜΒΡ. (3ο ΒΡΑΒΕΙΟ)
ΔΕΔΟΥΣΗ ΕΙΡ. (3ο ΒΡΑΒΕΙΟ)

Α’ΛΥΚΕΙΟΥ

ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΔΗΜ. ( 1ο ΒΡΑΒΕΙΟ)
ΠΑΠΠΕΛΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ( 1ο ΒΡΑΒΕΙΟ)
ΚΑΖΑΝΤΖΗΣ ΔΗΜ.( 2ο ΒΡΑΒΕΙΟ)
ΚΙΤΡΟΜΗΛΙΔΗΣ ΜΙΚ.( 2ο ΒΡΑΒΕΙΟ)

ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Β’ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΚΕΛΕΣΟΓΛΟΥ ΜΙΧ.(2ο ΒΡΑΒΕΙΟ)
ΠΕΡΑΝΤΩΝΗ ΕΙΡ.(3ο ΒΡΑΒΕΙΟ)

Ανακοίνωση- Δευτέρα 12 Μαρτίου 2007

Σύμφωνα με τα επίσημα αποτελέσματα των Αμερικανικών Μαθηματικών Διαγωνισμών
AMC 10 και AMC 12, οι παρακάτω μαθητές του Λυκείου του Κολλεγίου Αθηνών, που συγκέντρωσαν τουλάχιστον 97.5 μονάδες στον AMC-12 ή 117 μονάδες στον AMC-10, δικαιούνται να συμμετάσχουν στην επόμενη φάση, τον διαγωνισμό AIME, που θα διεξαχθεί την Τρίτη 13 Μαρτίου 2007 και ώρα 08:30 έως 11:30 στην αίθουσα του Μπενακείου:

AMC-12
Νίκος Μπουντάς111.0
Αικατερίνη Μαντζαβίνου111.0
Κωνσταντίνος Σαββάλας111.0
Τάσσος Σταμπούλογλου 102.0
Γεώργιος Στασινόπουλος102.0
Ειρήνη Δεδούση100.5
Θένια Σαββάλα99.0
Παν. Ηλιάκης97.5

AMC-10
Κωνσταντίνος Παππέλης120.0

Διαγωνισμοί AMC-10 και AMC-12

Η πολύ καλή επίδοση των μαθητών του ΚΑ στους Αμερικανικούς Μαθηματικούς Διαγωνισμούς AMC-10 και AMC-12 , συνετέλεσε εις το να απονεμηθεί στο Κολλέγιο Αθηνών “School Certificate of Merit” και σε καθένα από τους παρακάτω εννέα μαθητές μας , “Certificate of Distinction”.

Οι μαθητές αυτοί είναι οι :

1. Μπουντάς Νίκος

2. Μαντζαβίνου Αικατερίνη